PORADNIK BENEFICJENTA
Należy jednak mieć świadomość tego, że im chłodniejszy budynek (gorzej docieplony) tym koszty ogrzewania jego będą wyższe. Im więcej osób korzysta z wody użytkowej, tym koszt jej przygotowania jest wyższy. Pompa ciepła jest tylko przekaźnikiem, który przekształca energię ze środowiska na energię cieplną, ona jej nie produkuje. Energia zużywana jest przez ludzi i przez budynek.
Informacje o gruntowych pompach ciepła:
Należy jednak pamiętać o tym, że współpracuje ona z wewnętrzną/domową instalacją grzewczą która niestety nie zawsze jest nisko, czy średniotemperaturowa. Im niższa temperatura zasilania instalacji grzewczej tym lepiej. Wtedy proponowane pompy ciepła będą mogły pracować samodzielnie przez cały sezon grzewczy.
Jeśli domowa instalacja grzewcza jest wysokotemperaturowa lub budynek jest nieocieplony, pompy ciepła będą musiały pracować w tzw. trybie mono-energetycznym (z grzałką szczytową) lub biwalentnym (wspomagane przez kocioł). Oczywiście można to zmienić ocieplając budynek i zwiększając powierzchnię grzejników.
Pompa ciepła do c.o. i c.w.u. serii CLASSIC I STRONG, producent CLAUSIUS Ceo2 GREEN (Hiszpania)
To pompy ciepła inwerterowe (Scroll Inverter), czyli urządzenia z modulowaną mocą grzewczą w zakresie 25-100% co oznacza, że same będą dostosowywały moc do konkretnego/chwilowego zapotrzebowania budynku na ciepło.
Istnieje też możliwość ograniczenia mocy grzewczej, więc nie musimy się obawiać, że będą za duże.
Informacje o powietrznych pompach ciepła:
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:
Oczywiście, że może. Jest tylko warunek aby temperatura zasilania istniejących grzejników była realnie dobrana na nie więcej niż 55 stopni. Niestety często grzejniki w starszych domach były dobierane na 70 czy nawet 80 stopni, a to już trochę za dużo dla pompy ciepła. W takim przypadku należy zwiększyć powierzchnię wymiany ciepła grzejników czyli po prostu dołożyć żeberek lub grzejniki jednopłytowe zamienić na dwupłytowe.
Pompa ciepła jest idealnym urządzeniem do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Standardowa pompa ciepła glikol-woda podgrzeje wodę w zasobniku do 50-55 stopni. Jest tylko warunek aby zasobnik c.w.u. był zasobnikiem który może współpracować z pompą ciepła czyli żeby miał odpowiedni dużą powierzchnie wymiany ciepła (duża wężownica, min. 0,2m²/kW).
Jeśli w zbiorniku utrzymujemy temperaturę żądaną na poziomie min. 50 stopni to nie, ponieważ bakteria Legionelli przestaje się rozwijać w 38 stopniach, a w 50 umiera.
Do kąpieli to około 38 stopni Celsjusza, a do zmywania 42 stopnie. Jeśli na pompie ciepła ustawimy 50 stopni to zawsze będziemy mieli komfortową temperaturę na wylewkach.
Pompa ciepła najpierw zagrzeje zasobnik ciepłej wody użytkowej, a później przełączy się na ogrzewanie i zagrzeje bufor wody grzewczej. To się nazywa priorytet ciepłej wody użytkowej.
Najczęściej to temperatura wody grzewczej zmagazynowanej w buforze. Do regulacji temperatury w pomieszczeniu służy termostat pokojowy który włączy lub wyłączy pompkę obiegową wtedy gdy w domu będzie za zimno lub za ciepło. Przypominamy o tym, że termostat pokojowy jest zasilany z baterii (najczęściej standardowe paluszki) więc jeśli baterie będą słabe lub wyczerpane termostat może pracować nieprawidłowo, a w domu może być zimno.
TAK, ponieważ głowice termostatyczne mają w sobie czujniki temperatury powietrza i zamkną lub otworzą grzejnik w zależności od tego czy temperatura w tym konkretnym pomieszczeniu jest lub nie jest osiągnięta. Np. ustawienie na 3 to 20°C w pomieszczeniu. Komfort cieplny człowiek osiąga przeważnie przy temperaturze 20-21°C To znacznie wpływa na efektywność instalacji i komfort użytkowania.
NIE, pompa ciepła dogrzewa wodę do zadanej temperatury i się wyłącza. Załącza się ponownie wtedy gdy temperatura zmierzona przez czujnik w buforze lub zasobniku ciepłej wody użytkowej spadnie o kilka stopni jest to tzw. histereza załączania/wyłączania (najczęściej 4-5°C).
TAK, wystarczy na ekranie zmienić tryb i zostawić tylko wodę użytkową. Należy tylko koniecznie pamiętać o tym, że jesienią trzeba ten tryb włączyć. Niektóre modele pomp ciepła posiadają tryb AUTO który sam wyłączy ogrzewanie kiedy na zewnątrz będzie już wiosna.
Idealnie jeśli będzie to 1,5 bar (+/- 0,3 bar)
TAK, dla pompy ciepła prawidłowy przepływ wody jest bardzo ważny i jeśli w instalacji jest zbyt niskie ciśnienie, powietrze lub zanieczyszczony filtr to pompa ciepła może się wyłączyć pokazując na ekranie odpowiedni komunikat.
TAK, zasilanie elektryczne musi spełniać parametry zgodne z normą. Niestety czasem (sporadycznie) zdarza się, że dostawca energii elektrycznej nie zapewnia prawidłowych parametrów i wtedy pompa ciepła nie będzie pracować prawidłowo.
TAK, to bardzo ważne ponieważ dla prawidłowej pracy pompy ciepła w trybie przygotowania c.w.u. potrzebna jest duża powierzchnia wymiany ciepła czyli naprawdę duża wężownica wewnątrz zbiornika. Zastosowanie standardowego zbiornika c.w.u. może powodować brak komfortu ciepłej wody, a także może wpłynąć na wystąpienie awarii pompy ciepła. Minimalna powierzchnia grzewcza wężownicy to 0,2m²/kW mocy pompy ciepła.
TAK, pod warunkiem, że w moduł komunikacyjny będzie wpięty kabel internetowy łączący go z routerem domowym połączonym z internetem.
Co najmniej raz w roku ale częstotliwość czyszczenia wymiennika ciepła zawsze zależy od jakości powietrza które wchodzi do pompy ciepła. Im to powietrze jest bardziej zanieczyszczone tym częściej trzeba przeprowadzać czyszczenie. Konserwacja powinna być wykonana przez instalatora lub serwisanta z odpowiednimi uprawnieniami. Niedopuszczalne jest pobieranie powietrza z pomieszczenia kotłowni stałopalnej lub pomieszczenia magazynu paliwa.
TAK, pod warunkiem, że pobiera powietrze z wewnątrz pomieszczenia. Jeżeli jednak pobiera powietrze zewnętrzne to późną jesienią, zimą i wczesną wiosną ciepła użytkowa woda powinna być przygotowywana za pomocą grzałki elektrycznej lub kotła podłączonego do wężownicy umieszczonej w zbiorniku pompy ciepła.
Wszystkie pompy ciepła powietrze-woda do c.w.u. są produkowane i badane zgodnie z normą EN/PN16147 czyli ich najwyższa efektywność jest przy temperaturach powietrza wchodzącego plus 15-20 stopni Celsjusza. Im ta temperatura będzie niższa tym dłużej będzie grzany zasobnik pompy ciepła.
ZAKRES PRAC:
Pompy ciepła c.o./c.w.u.
- dostawa fabrycznie nowych i nieużywanych elementów składowych instalacji pompy ciepła przeznaczonej do pracy na cele centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- posadowienie pompy ciepła w przygotowanym przez Beneficjenta pomieszczeniu maszynowni,
- montaż zasobnika buforowego o wielkości dobranej dla mocy pompy ciepła,
- połączenie pompy ciepła z istniejącym źródłem ciepła w sposób umożliwiający prawidłową współpracę tych urządzeń (pompa ciepła musi pracować w układzie zamkniętym c.o.),
- podłączenie zasilania elektrycznego pompy ciepła (doprowadzenie kabli zasilających i kabla internetowego jest po stronie Beneficjenta),
- połączenie pompy ciepła z istniejącym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, istniejący zasobnik c.w.u. musi posiadać odpowiednio dużą powierzchnię wymiany ciepła w przeciwnym razie powinien zostać wymieniony na koszt Beneficjenta na taki który odpowiada wymogom technicznym i wymogom projektu,
- napełnienie instalacji wodą,
- przeprowadzenie testów kontrolnych,
- uruchomienie instalacji
Pompy ciepła tylko do c.w.u.
- dostawa fabrycznie nowych i nieużywanych elementów składowych instalacji pompy ciepła przeznaczonej do przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- wykonanie połączeń hydraulicznych wraz z armaturą zabezpieczającą,
- wykonanie prac pomocniczych budowlanych (przebicia, otwory montażowe)
- integracja instalacji pompy ciepła do c.w.u. z istniejącym źródłem przygotowania ciepłej wody użytkowej w sposób umożliwiający prawidłową współpracę tych urządzeń
- wykonanie odprowadzenia skroplin z pompy ciepła,
- napełnienie i odpowietrzenie układu,
- podłączenie elektryczne z odpowiednimi zabezpieczeniami wymaganymi przez producenta pomp ciepła (doprowadzenie kabli zasilających jest po stronie Beneficjenta),
- wykonanie testów i uruchomienia instalacji