Pompy ciepła na terenie Gmin Koziegłowy i Siewierz

PORADNIK BENEFICJENTA

Pompa ciepła to urządzenie o najwyższej potwierdzonej efektywności energetycznej. Najwyższym kosztem gospodarstwa domowego jest ogrzewanie pomieszczeń do temperatur komfortowych, jak również przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Budynki są coraz lepiej ocieplone, a więc mają mniejsze zapotrzebowanie na ciepło.

Należy jednak mieć świadomość tego, że im chłodniejszy budynek (gorzej docieplony) tym koszty ogrzewania jego będą wyższe. Im więcej osób korzysta z wody użytkowej, tym koszt jej przygotowania jest wyższy. Pompa ciepła jest tylko przekaźnikiem, który przekształca energię ze środowiska na energię cieplną, ona jej nie produkuje. Energia zużywana jest przez ludzi i przez budynek.

Informacje o gruntowych pompach ciepła:

Pompa ciepła glikol-woda przygotowuje ciepło i ciepłą wodę użytkową przez cały rok.

Należy jednak pamiętać o tym, że współpracuje ona z wewnętrzną/domową instalacją grzewczą która niestety nie zawsze jest nisko, czy średniotemperaturowa. Im niższa temperatura zasilania instalacji grzewczej tym lepiej. Wtedy proponowane pompy ciepła będą mogły pracować samodzielnie przez cały sezon grzewczy.

Jeśli domowa instalacja grzewcza jest wysokotemperaturowa lub budynek jest nieocieplony, pompy ciepła będą musiały pracować w tzw. trybie mono-energetycznym (z grzałką szczytową) lub biwalentnym (wspomagane przez kocioł). Oczywiście można to zmienić ocieplając budynek i zwiększając powierzchnię grzejników.

 Pompa ciepła do c.o. i c.w.u. serii CLASSIC I STRONG, producent CLAUSIUS Ceo2 GREEN (Hiszpania)To pompy ciepła inwerterowe (Scroll Inverter), czyli urządzenia z modulowaną mocą grzewczą w zakresie 25-100% co oznacza, że same będą dostosowywały moc do konkretnego/chwilowego zapotrzebowania budynku na ciepło.


Istnieje też możliwość ograniczenia mocy grzewczej, więc nie musimy się obawiać, że będą za duże.

Informacje o powietrznych pompach ciepła:

Pompa ciepła powietrze-woda do produkcji ciepłej wody użytkowej zużywa tylko 1/3 energii elektrycznej w porównaniu z bojlerem elektrycznym. Przygotowuje ciepłą wodę użytkową przez cały rok pobierając powietrze z wewnątrz budynku lub sezonowo (kwiecień-wrzesień) jeśli powietrze pobierane jest z zewnątrz budynku.
 Pompa ciepła do CWU z zintegrowanym zasobnikiem na cwu o pojemności 250L, producent Giona Holding, model FUTURA 250W ISSWP (Włochy)

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?

Oczywiście, że może. Jest tylko warunek aby temperatura zasilania istniejących grzejników była realnie dobrana na nie więcej niż 55 stopni. Niestety często grzejniki w starszych domach były dobierane na 70 czy nawet 80 stopni, a to już trochę za dużo dla pompy ciepła. W takim przypadku należy zwiększyć powierzchnię wymiany ciepła grzejników czyli po prostu dołożyć żeberek lub grzejniki jednopłytowe zamienić na dwupłytowe.

Czy gruntowa pompa ciepła potrafi komfortowo zagrzać ciepłą wodę do kąpieli czy zmywania naczyń?

Pompa ciepła jest idealnym urządzeniem do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Standardowa pompa ciepła glikol-woda podgrzeje wodę w zasobniku do 50-55 stopni. Jest tylko warunek aby zasobnik c.w.u. był zasobnikiem który może współpracować z pompą ciepła czyli żeby miał odpowiedni dużą powierzchnie wymiany ciepła (duża wężownica, min. 0,2m²/kW).

Czy wygrzewanie zbiornika c.w.u. przeciwko powstawaniu bakterii Legionelli jest konieczne.

Jeśli w zbiorniku utrzymujemy temperaturę żądaną na poziomie min. 50 stopni to nie, ponieważ bakteria Legionelli przestaje się rozwijać w 38 stopniach, a w 50 umiera.

Jaka jest komfortowa temperatura ciepłej wody użytkowej?

Do kąpieli to około 38 stopni Celsjusza, a do zmywania 42 stopnie. Jeśli na pompie ciepła ustawimy 50 stopni to zawsze będziemy mieli komfortową temperaturę na wylewkach.

Czy pompa ciepła będzie równocześnie pracowała na ogrzewanie i wodę użytkową?

Pompa ciepła najpierw zagrzeje zasobnik ciepłej wody użytkowej, a później przełączy się na ogrzewanie i zagrzeje bufor wody grzewczej. To się nazywa priorytet ciepłej wody użytkowej.

Czy temperatura którą nastawiam na wyświetlaczu pompy ciepła to temperatura powietrza w pomieszczeniu?

Najczęściej to temperatura wody grzewczej zmagazynowanej w buforze. Do regulacji temperatury w pomieszczeniu służy termostat pokojowy który włączy lub wyłączy pompkę obiegową wtedy gdy w domu będzie za zimno lub za ciepło. Przypominamy o tym, że termostat pokojowy jest zasilany z baterii (najczęściej standardowe  paluszki) więc jeśli baterie będą słabe lub wyczerpane termostat może pracować nieprawidłowo, a w domu może być zimno.

Czy ważne jest to jak ustawiam głowice termostatyczne na grzejnikach i czy ma to wpływ na oszczędność energii?

TAK, ponieważ głowice termostatyczne mają w sobie czujniki temperatury powietrza i zamkną lub otworzą grzejnik w zależności od tego czy temperatura w tym konkretnym pomieszczeniu jest lub nie jest osiągnięta. Np. ustawienie na 3 to 20°C w pomieszczeniu. Komfort cieplny człowiek osiąga przeważnie przy temperaturze 20-21°C To znacznie wpływa na efektywność instalacji i komfort użytkowania.

Czy pompa ciepła pracuje cały czas?

NIE, pompa ciepła dogrzewa wodę do zadanej temperatury i się wyłącza. Załącza się ponownie wtedy gdy temperatura zmierzona przez czujnik w buforze lub zasobniku ciepłej wody użytkowej spadnie o kilka stopni jest to tzw. histereza załączania/wyłączania (najczęściej 4-5°C).

Czy mogę wyłączyć ogrzewanie bufora w okresie letnim?

TAK, wystarczy na ekranie zmienić tryb i zostawić tylko wodę użytkową. Należy tylko koniecznie pamiętać o tym, że jesienią trzeba ten tryb włączyć. Niektóre modele pomp ciepła posiadają tryb AUTO który sam wyłączy ogrzewanie kiedy na zewnątrz będzie już wiosna.

Jakie powinno być ciśnienie w instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła?

Idealnie jeśli będzie to 1,5 bar (+/- 0,3 bar)

Czy zbyt niskie ciśnienie w instalacji grzewczej lub zanieczyszczone filtry skośne mogą spowodować wyłączanie się pompy ciepła?

TAK, dla pompy ciepła prawidłowy przepływ wody jest bardzo ważny i jeśli w instalacji jest zbyt niskie ciśnienie, powietrze lub zanieczyszczony filtr to pompa ciepła może się wyłączyć pokazując na ekranie odpowiedni komunikat.

Czy niestabilne parametry zasilania instalacji elektrycznej lub brak jednej fazy mogą być przyczyną niewłączania się pompy ciepła?

TAK, zasilanie elektryczne musi spełniać parametry zgodne z normą. Niestety czasem (sporadycznie) zdarza się, że dostawca energii elektrycznej nie zapewnia prawidłowych parametrów i wtedy pompa ciepła nie będzie pracować prawidłowo.

Czy zbiornik ciepłej wody użytkowej podłączony do pompy ciepła musi być zbiornikiem specjalnym?

TAK, to bardzo ważne ponieważ dla prawidłowej pracy pompy ciepła w trybie przygotowania c.w.u. potrzebna jest duża powierzchnia wymiany ciepła czyli naprawdę duża wężownica wewnątrz zbiornika. Zastosowanie standardowego zbiornika c.w.u. może powodować brak komfortu ciepłej wody, a także może wpłynąć na wystąpienie awarii pompy ciepła. Minimalna powierzchnia grzewcza wężownicy to 0,2m²/kW mocy pompy ciepła.

Czy ja lub serwis możemy „widzieć” moją gruntową pompę ciepła przez internet?

TAK, pod warunkiem, że w moduł komunikacyjny będzie wpięty kabel internetowy łączący go z routerem domowym połączonym z internetem.

Jak często powietrzna pompa ciepła do c.w.u. powinna być czyszczona?

Co najmniej raz w roku ale częstotliwość czyszczenia wymiennika ciepła zawsze zależy od jakości powietrza które wchodzi do pompy ciepła. Im to powietrze jest bardziej zanieczyszczone tym częściej trzeba przeprowadzać czyszczenie. Konserwacja powinna być wykonana przez instalatora lub serwisanta z odpowiednimi uprawnieniami. Niedopuszczalne jest pobieranie powietrza z pomieszczenia kotłowni stałopalnej lub pomieszczenia magazynu paliwa.

Czy pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej może pracować zimą?

TAK, pod warunkiem, że pobiera powietrze z wewnątrz pomieszczenia. Jeżeli jednak pobiera powietrze zewnętrzne to późną jesienią, zimą i wczesną wiosną ciepła użytkowa woda powinna być przygotowywana za pomocą grzałki elektrycznej lub kotła podłączonego do wężownicy umieszczonej w zbiorniku pompy ciepła.

Dlaczego latem ciepła woda jest przygotowywana szybciej niż jesienią czy wiosną (pompa ciepła powietrze-woda)?

Wszystkie pompy ciepła powietrze-woda do c.w.u. są produkowane i badane zgodnie z normą EN/PN16147 czyli ich najwyższa efektywność jest przy temperaturach powietrza wchodzącego plus 15-20 stopni Celsjusza. Im ta temperatura będzie niższa tym dłużej będzie grzany zasobnik pompy ciepła.

ZAKRES PRAC:

Pompy ciepła c.o./c.w.u.
 • dostawa fabrycznie nowych i nieużywanych elementów składowych instalacji pompy ciepła przeznaczonej do pracy na cele centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej,
 • posadowienie pompy ciepła w przygotowanym przez Beneficjenta pomieszczeniu maszynowni,
 • montaż zasobnika buforowego o wielkości dobranej dla mocy pompy ciepła,
 • połączenie pompy ciepła z istniejącym źródłem ciepła w sposób umożliwiający prawidłową współpracę tych urządzeń (pompa ciepła musi pracować w układzie zamkniętym c.o.),
 • podłączenie zasilania elektrycznego pompy ciepła (doprowadzenie kabli zasilających i kabla internetowego jest po stronie Beneficjenta),
 • połączenie pompy ciepła z istniejącym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, istniejący zasobnik c.w.u. musi posiadać odpowiednio dużą powierzchnię wymiany ciepła w przeciwnym razie powinien zostać wymieniony na koszt Beneficjenta na taki który odpowiada wymogom technicznym i wymogom projektu,
 • napełnienie instalacji wodą,
 • przeprowadzenie testów kontrolnych,
 • uruchomienie instalacji
Pompy ciepła tylko do c.w.u.
 • dostawa fabrycznie nowych i nieużywanych elementów składowych instalacji pompy ciepła przeznaczonej do przygotowania ciepłej wody użytkowej,
 • wykonanie połączeń hydraulicznych wraz z armaturą zabezpieczającą,
 • wykonanie prac pomocniczych budowlanych (przebicia, otwory montażowe)
 • integracja instalacji pompy ciepła do c.w.u. z istniejącym źródłem przygotowania ciepłej wody użytkowej w sposób umożliwiający prawidłową współpracę tych urządzeń
 • wykonanie odprowadzenia skroplin z pompy ciepła,
 • napełnienie i odpowietrzenie układu,
 • podłączenie elektryczne z odpowiednimi zabezpieczeniami wymaganymi przez producenta pomp ciepła (doprowadzenie kabli zasilających jest po stronie Beneficjenta),
 • wykonanie testów i uruchomienia instalacji
W razie pytań prosimy o kontakt:
pompy-ciepla@instal-budotech.pl
serwis@instal-budotech.pl